2017 Eczane Tabelası Fiyatları

Yeni Yönetmelikle Değişen Eczane Tabelası

2017 eczane yönetmeliğinin eczane tabelalarına getirdiği yeni düzenlemelerle birlikte eczacı ve eczane sahipleri de tabelalarına çeki düzen vermek için ellerini ceplerine atmak zorunda kalmışlardır. Gerek yeni eczane açacak olanlar gerekse var olan eczanesindeki tabelayı değiştirmek zorunda olanların merak ettikleri ilk konulardan birisi de bu yeni yaptırılacak olan tabelanın kendilerine ne kadara mal olacağıdır. Merak ettikleri bu konu hakkında verebileceğimiz ilk bilgi tabelacıların bu tabela fiyatı eczane tabela yönetmeliğine uygun olarak çıkartmak zorunda olduklarıdır.Eczacı ve eczane sahipleri tabela yaptırırken öncelikle tabelasını yaptırdığı firmasının buna riayet ederek fiyat çıkartmasıdır. Peki fiyat çıkartırken dikkat edilmesi gereken bu kurallar nelerdir.

 

Öncelikle eczanelerin artık diğer esnaflardan ayrılıp daha kurumsal bir havaya bürüne bilmesi için tabelaları beyaz üzerine kırmızı fontlarla yazılan standart renklerde bir tabela olmasıdır. Tıpkı ticari taksilerin diğer araçlardan ayrıla bilmesi için sarı renge boyanması gibi bir uygulama kullanılmıştır. Böylece renk sayısı ikiye indirilerek tabela firmalarının kullanılan renk sayısına göre bir fiyat farkı çıkartması söz konusu değildir.

Eczane Tabelası Ücretleri

Bir diğer ücretlendirmede tabelada kullanılacak harf sayısına göre yapılmaktadır. Eczane tabela yönetmeliğinde tabelada sadece eczane kelimesinin ve eczanenin adının olması, reklam cümlelerinin bulunmaması da fiyatların belirlenmesinde ölçü olmaktadır.

 

Yine eczane tabela yönetmeliğine göre en önemli hususlardan birisi de tabela da ışık kullanılmamasıdır. İstenirse sadece eczane yazan kırmızı kısım ışıklandırıla bilir. Böylece tabela firmalarının fiyat farkını artırmak için kullanmak istedikleri yanıp sönen ışıklar, göz alıcı parlaklık ve ışıklar tabelalardan kaldırılacaktır. Eczacı ve eczane sahiplerinin tabela yaptırırken bu uygulamaya da dikkat etmeleri, tabela yaptıracakları firmayla ona göre bir pazarlığa oturmalarında fayda var.

Bunun dışında 2017 eczane yönetmeliğinde eczane tabelasının yapımında kullanılan madde hakkında ise bir bilgi verilmemiştir. Eczacı ya da eczane sahibi kendi isteğine ve maddi durumuna bağlı olarak ister plastik ister pleksi isterse krom maddeden oluşan bir tabela yaptırabilir. Tabi ki bu maddeler arasındaki kalite farkı fiyat farklılığı olarak da müşteriye yansıyacaktır.

Ancak bunlar dışında eczane tabelasındaki en büyük fiyat farkını tabelanın kullanılacağı cephenin genişlik ve uzunluğu oluşturmaktadır. Çünkü oluşturulacak tabelanın cephe ve uzunluk ölçüleri alınır ve tabelanın boyutları belirlenir. Bu da en büyük fiyat farkını oluşturan etkendir. Nitekim eczanenin küçük ya da büyük olması tabelasının da küçük ya da büyük olmasına neden olmaktadır.

Son olarak eczane tabelası yaptıracak olan eczacı ve eczane sahiplerine eczane tabelası fiyatlarını net bir şekilde öğrenebilmeleri ve gereksiz para harcamaları yapmamaları için fiyat karşılaştırması yapmaları ve genellikle de son yönetmeliği ellerinden bulunduran firmalarla görüşmelerini tavsiye ederiz.

Yeni yönetmeliğe uygun eczane tabelası modelleri için buraya tıklayınız.

 

 

Share

Tabela Reklam